Our History

The History of Victory Everlasting Gospel Free Seventh-day Adventist Church

After the need arose for a Seventh-day Adventist Church in the South Hill area, six members and one memberís child of the Chase City Seventh-day Adventist Church; chose to form a new independent, self-supporting church in the city of South Hill. This was accomplished late in the year 2002. The group chose the name Victory Seventh-day Adventist Church. The charter members were Barry Averett, Mary Flynn (deceased), Carolyn Van Hoy, Richard Vaughn, Tina Vaughn, Machy Williams and young son Moses Williams. This small group first held services at the home of one of the members who was living in South Hill. Later services were held for an extended period at another memberís house on Lake Gaston.

Richard became the new churchís Lay Pastor. As time passed, this little group began to grow through Bible studies, and incoming member transfers. January 15, 2003 Victory became a Potomac Conference Group.

Realizing the need for more space and a location in down town South Hill, with God's help, Victory was able to find an adequate space for their needs in the old Citizens Bank Building at 117 W. Danville Street. On March 1, 2003, Victory formally began holding worship services at the new location.

October 11, 2003, was the date that Victory held its first baptism at Kerr Lake. On July 10, 2004, after continued growth Victory was made a Company of Potomac Conference. On February 11, 2006, Victory held its first ordination of Deacons in which Barry Averett and Marvin Brown were ordained.

In November 2006, Richard began a prison ministry at the Mecklenburg Correctional Center in Boydton and May 10, 2007, eleven inmates joined the church through baptism by immersion.

On May 12, 2007, Otis Leroy Penn became an ordained Deacon and Granger Martin was ordained as Elder.

Because of cost concerns, Victory chose not to stay at the Danville Street location. God stood by Victory as services were held at the Hampton Inn from the summer of 2007 to February 2008.

On February 23, 2008, Victory moved to its present location, a new building at 139 Country Lane, South Hill, Virginia.

On April 13, 2008, Victory changed its name to Victory Everlasting Gospel Church, founded by Seventh-day Adventists.

In December 2010 Richard Vaughn and Marvin W. Brown, Jr. went to the city of Kisii in Kenya, East Africa. Churches were raised up and Pastor Tom Mose has since been working with the churches. In 2012, Victory decided to support Pastor Mose as a full time Pastor/Evangelist.

On February 11, 2012, the church chose to withdraw fully from the Potomac Conference, effective 12:01 AM February 12, 2012 and have resumed operations as an independent, self-supporting church. They had chosen to have their church become a member of the International Association of Free Seventh-day Adventists. At the same time the church name had been changed to Victory Everlasting Gospel Free Seventh-day Adventist Church.

Victory Everlasting Gospel Ministry is registered with the Government of Kenya in Nairobi. There are 4 independent self-supporting churches in the ministry. There are future plans to build schools and health sanitariums. The 4 churches are Kobala Victory Everlasting Gospel Free Seventh-day Adventist Church, Ileho Victory Everlasting Gospel Free Seventh-day Adventist Church, Kisii Victory Everlasting Gospel Free Seventh-day Adventist Church and Nairobi Victory Everlasting Gospel Free Seventh-day Adventist Church.




Home Page The One True God Logo God's Ten Commandments The 1872 Fundamental Principles Sacred Music Videos Alpha/Omega 

Download pdf copy
Alpha and Omega